Aluminum Melting Point – Ang Kinalabwang Giya alang sa Metallurgists

Dili lamang ang aluminyo ang pinakadako nga metal sa yuta apan adunay daghang gamit sa lainlaing mga industriya.

Ang pagsabut sa punto sa pagkatunaw sa aluminyo hinungdanon sa pagdesisyon sa sulundon nga aplikasyon alang niini. Ania ang usa ka mas duol nga pagtan-aw sa aluminum melting point.

Unsa ang Melting Point sa Purong Aluminum?

Una, ang natunaw nga punto sa aluminum nagtumong sa punto diin kini nausab gikan sa solid ngadto sa likido. Sa pinakalunsay nga porma niini, ang aluminum adunay melting point nga 660°C nga katumbas sa 1220°F.

Kini medyo ubos kon itandi sa ubang mga metal sama sa tumbaga ug asero. Ilabi na, kadaghanan sa mga aplikasyon sa aluminyo naggamit niini sa porma nga haluang metal niini.

Busa, ang mga hinungdan sama sa komposisyon sa haluang metal sa aluminyo makaapekto sa punto sa pagkatunaw niini. Dugang pa niana, tungod kay ang aluminyo adunay mas ubos nga punto sa pagkatunaw, ang pagdugang niini sa ubang mga metal makapakunhod sa ilang mga punto sa pagkatunaw.

Elemento sa aluminyo
Elemento sa aluminyo

Pagtunaw Point sa Aluminum Alloys ug Grado

Sama sa nahisgutan sa sayo pa, kadaghanan sa mga aplikasyon sa aluminyo gikan sa porma sa haluang metal niini. Ang mga aluminum alloy gihimo pinaagi sa paghiusa sa purong aluminum nga adunay mga elemento sama sa zinc, iron, copper, magnesium, ug nickel.

Ingon niana, ang aluminyo nga haluang metal adunay 4 nga mga numero nga ang una nga nagpaila sa kaputli o klase nga haluang metal.

Ang ikaduhang digit nagtino sa mga kausaban sa haluang metal. Bisan pa, ang ikatulo ug ikaupat nga numero adunay lainlaing mga timailhan depende sa haluang metal.

Sa serye sa 1xxx, ang ikatulo ug ikaupat nga numero nagrepresentar sa kaputli samtang sa laing serye, kini nagrepresentar sa mga haluang metal sa grupo.

Nasabtan nga ania ang lainlaing mga punto sa pagtunaw sa mga haluang metal ug mga grado sa Aluminum.

Aluminum Alloy ug mga gradoAng lebel sa pagkatunaw (° C)Punto sa Pagkatunaw (°F)
1xxx, Purong Aluminum6601220
2xxx, Aluminum-Copper5481018
3xxx, Aluminum-Manganese640-6551184-1211
4xxx, Aluminum –Silicon5771070
5xxx, Aluminum-Magnesium605-6501121-1202
6xxx, Aluminum-Magnesium-Silicon580-6501076-1202
7xxx, Aluminum-Zinc475-635887-1175

 

Natunaw nga Punto sa Aluminum Alloys
Natunaw nga Punto sa Aluminum Alloys

Mga Hinungdan nga Makaapektar sa Pagkatunaw nga Temperatura sa Aluminum

Ang punto sa pagkatunaw sa aluminyo dili kanunay kanunay ug mahimong usbon sa lainlaing mga hinungdan sama sa:

· Mga hugaw

Ang mga hugaw lagmit adunay daghang epekto sa pagtunaw sa aluminyo ug mga metal sa kinatibuk-an. Ang mga hugaw nagpaubos sa lebel sa pagkatunaw sa aluminyo tungod kay kini makabalda sa pagkahan-ay sa molekula. Sa ingon, kini nahimong mas sayon ​​alang niini nga mausab gikan sa solid ngadto sa likido nga kahimtang.

Kini nagpatin-aw ngano nga ang pagdugang sa haluang metal sa lunsay nga aluminyo nagpaubos sa lebel sa pagkatunaw sa aluminyo. Mahimo nimong i-refer ang kini nga proseso ingon nga pagkatunaw sa punto sa pagkatunaw.

· Presyon

Kasagaran, ang labi nga presyur mas taas ang pagkatunaw. Kini tungod kay mas daghang enerhiya ang gikinahanglan sa pagpainit sa aluminum aron maabot ang pagkatunaw niini.

· Puwersa sa Atraksyon

Ang mas taas nga puwersa sa atraksyon moresulta sa usa ka mas taas nga aluminum melting point. Tungod sa lig-on nga polar bond sa aluminyo, adunay pagkunhod sa volatility apan pagtaas sa parehas nga density ug pagtunaw nga punto.

· Komposisyon sa Molekul

Sama sa nahisgotan na, ang aluminyo adunay lig-on nga mga bugkos. Nagpasabot nga nagkinahanglan kini og dugang kusog aron maputol ang lig-on nga covalent bonds ug kini sa baylo nagdugang sa iyang pagkatunaw nga punto.

· Timbang sa Molekul

Kung mas taas ang gibug-aton sa molekula mas taas ang punto sa pagkatunaw ug vice versa. Ang dagkong mga molekula nagmugna ug mas dako nga luna alang sa intermolecular interaction nga mahitabo. Nagresulta kini sa dugang nga puwersa sa atraksyon tali sa mga molekula ug sa punto sa pagkatunaw. Busa, kini nagpatin-aw ngano nga ang pagtunaw sa aluminyo nga punto nagdugang sa pagtaas sa gidak-on sa molekula.

· Komposisyon sa Alloy

Ang pag-alloy nga mga elemento adunay dako nga epekto sa pagkatunaw nga punto sa mga aluminyo nga haluang metal sa diwa nga kini adunay lainlain nga mga punto sa pagkatunaw. Pipila sa mga haluang metal nga gidugang sa purong aluminum naglakip sa zinc, copper silicon, ug magnesium.

Talagsaon, ang pagdugang sa mga elemento sa pagsagol sa purong aluminyo mahimong makausab sa pipila ka mga kabtangan sa mga haluang metal.

Hinumdomi, ang mga elemento sa haluang metal mahimong makadugang sa kalig-on ug katig-a sa haluang metal. Tagda pananglitan ang aluminum alloy nga adunay taas nga sulod nga tumbaga. Sa kini nga kaso, ang pagtunaw nga punto mokunhod samtang ang kusog sa alloy nagdugang.

Pagtandi sa Melting Point sa Aluminum sa Ubang mga Metal

Sa kinatibuk-an, ang Aluminum's melting point mas ubos kung itandi sa daghang ubang mga metal sama sa tumbaga ug puthaw.

Ang pagdugang sa pipila ka mga elemento sa lamesa sa ubos mahimo’g madugangan o makunhuran ang punto sa pagkatunaw sa aluminyo.

Ang lamesa sa ubos nagpakita sa pagtandi sa mga punto sa pagkatunaw sa aluminyo sa ubang mga komon nga metal.

metal Melting Point (° C)Punto sa Pagkatunaw (°F)
aluminum6601220
Brass nga natunaw nga punto9301710
Pagtunaw sa tumbaga10841938
Cast Iron nga punto sa pagkatunaw12042200
Stainless Steel nga punto sa pagkatunaw1375-15302500-2785
Potassium nga natunaw nga punto63.3146
Ang punto sa pagkatunaw sa sodium97.83208
Zinc nga punto sa pagkatunaw420787
Tungsten pagtunaw punto34006152
Nickel melting point14532647
Magnesium pagtunaw punto6701240
Manganese melting point12602300
Bronse nga punto sa pagkatunaw9131675
Punto sa pagkatunaw sa Chromium18601983
Punto sa pagtunaw sa tingga328622
Carbon steel nga punto sa pagkatunaw1425-15402597-2800
Titanium nga punto sa pagkatunaw16703038
Ang punto sa pagkatunaw sa bulawan10631945
Pilak nga pagkatunaw nga punto9611762
Punto sa pagkatunaw sa Chromium18603380
Punto sa pagkatunaw sa lata232450
Carbon pagtunaw punto36006512
Silicon nga punto sa pagkatunaw14202588

 

Labing Maayong Paagi sa Pagtunaw sa Aluminum

Ang labing maayo ug labing komon nga paagi sa pagtunaw sa aluminum mao ang paggamit sa hudno. Sa tinuud, usa ka steel crucible ang gigamit sa paghawid sa aluminum sa hudno samtang kini gipainit.

Aluminum Melting Furnace
Aluminum Melting Furnace

Una, ibutang ang imong founder sa luwas ug lig-on nga lugar. Mahimo kini sa usa ka metal stand, balas, hubo nga yuta, o bisan graba. Ang tumong mao ang paglikay sa bisan unsa nga nawong nga mahimong madaot gikan sa gipainit nga aluminum spillage.

Sunod, ibutang ang imong crucible sa sulod sa pandayan. Kung ang imong pandayan naggamit ug uling, siguruha nga pun-on ang pipila ka uling sa ilawom ug sa palibot sa imong crucible pagsiguro nga ang tanan nga mga lugar natabunan. Kung naggamit ka ug propane-fueled foundry o usa ka charcoal-fueled foundry ayuhon ang propane torch o ang blower tube sa pandayan.

Pagkahuman, pasigaa ang pandayan ug pasagdi kini nga magpainit sa pipila ka minuto (mas maayo nga 10 minuto). Ang crucible kinahanglan nga mahimong orange aron mahibal-an nimo nga ang pandayan init kaayo.

Sa katapusan, mahimo nimong ibutang ang imong aluminum sa sulod sa crucible aron masugdan ang proseso sa pagtunaw.

Ang pila ka hinungdanon nga mga himan nga kinahanglan nimo alang sa kini nga proseso sa pagtunaw sa aluminyo nga aluminyo naglakip sa:

  • Hook ug grill kumpit alang sa pagdumala sa crucible
  • Kaw-it sa magbalantay
  • Dugmok nga sungkod
  • Mapahiangay nga mga pliers

Ngano nga Kritikal ang Kahibalo sa Temperatura sa Pagtunaw sa Aluminum

Ang pagsabut sa temperatura sa pagtunaw sa aluminum importante sa pagtino sa mga hugaw nga anaa.

Usab, ang pagkatunaw nga punto sa aluminum mahimong gamiton sa pag-ila niini sa mga kaso diin ang metal dili mailhan. Sa mas simple nga mga termino, ang punto sa pagkatunaw mahimong itandi sa mga temperatura sa pagkatunaw sa ubang mga metal aron mahibal-an kung kini aluminyo o dili.

Dili makalimtan nga ang temperatura sa pagtunaw gigamit usab aron masusi ang kaputli sa aluminyo. Ang mas taas nga lebel sa pagkatunaw mas ubos ang kaputli ug vice versa.

Kini usa sa mapuslanon nga datos sa paghimo sa mga produkto nga aluminyo.

Natunaw nga Aluminum
Natunaw nga Aluminum

Paggamit sa Aluminum base sa Pagtunaw Temperatura

Ang aluminyo mao ang pinakadako nga metal sa yuta ug mao usab ang mga aplikasyon niini.

Kini kaylap nga gigamit sa lain-laing mga industriya ug ang pipila sa mga gamit niini nagdepende sa temperatura sa pagkatunaw niini.

Hinumdumi nga kadaghanan sa mga aplikasyon sa aluminyo naggamit mga aluminyo nga haluang metal nga makaapekto sa punto sa pagkatunaw niini. Ingon niana, ang lainlaing mga haluang metal haum kaayo alang sa piho nga mga aplikasyon sama sa gihulagway sa ubos;

 

AlloysMelting Point (° C)Punto sa Pagkatunaw (°F)aplikasyon
2024500-636935-1180Mga bahin sa eroplano, lig-on nga mga aplikasyon sa istruktura, mga silindro, mga gear ug mga shaft, Mga Piston
3003640-6561190-1211Mga tigbaylo sa init, mga tubo, mga kabinet, kagamitan sa kemikal, mga piyesa sa trailer, mga bahin sa trak, mga tangke sa gasolina
5052605-6511125-1201Mga kagamitan sa dagat, hydraulic tubes, pressure vessel, fencing accessories, appliances
6061580-6501080-1204Mga materyales sa pagtukod, mga tubo, mga piyesa sa awto, mga awto sa tren, muwebles, ug mga frame sa bisikleta
7075475-635890-1175Mga bahin sa ayroplano (pako ug fuselage), worm gears, missile component, gears ug shafts

 

Aluminum Car Lawas
Aluminum Car Lawas

Panapos

Sa pagsumada niini, ingon nga ang aluminyo mao ang kinadak-ang metal sa yuta, kadaghanan sa mga aplikasyon niini naggamit sa iyang porma nga haluang metal.

Kini nga mga haluang metal adunay lain-laing mga punto sa pagkatunaw base sa alloying elemento sa ingon makaapekto sa aluminum aplikasyon. Busa, importante nga masabtan pag-ayo ang punto sa pagkatunaw sa aluminum alloy nga imong gigamit ug ang pagkaangay niini sa imong gusto nga aplikasyon.

Dugang mga Kapanguhaan:

Punto sa Pagkatunaw sa Bulawan – Tinubdan: HM

Punto sa Pagkatunaw sa mga Metal – Tinubdan: Metal Supermarket

Titanium nga Punto sa Pagkatunaw – Tinubdan: HM

Punto sa Pagkatunaw sa Metal – Tinubdan: Online Metals

Punto sa Pagkatunaw sa Pilak – Tinubdan: HM

Temperatura sa Pagtunaw sa Aluminum - Tinubdan: Kloeckner

Brass Melting Point – Tinubdan: HM

Punto sa Pagkatunaw sa Copper – Tinubdan HM

I-update ang mga gusto sa cookies
Linukot nga basahon sa Taas